Đang tải...

nhờ các cụ phụ giúp

Thảo luận trong 'Tiếng Anh chuyên ngành' bắt đầu bởi great_noble2251, 13/12/12.

Thành viên đang xem bài viết (Users: 0, Guests: 0)

1. great_noble2251

Tài xế O-H
    Expand Collapse

Được đổ xăng:
    14
    Mã lực:
    36
    Xăng dự trữ:
    404 lít xăng
    #1 great_noble2251, 13/12/12
    Last edited by a moderator: 13/12/12
    em chào các bác!
    em đang dịch bài mà gặp ngay cụm stratified-charge combustion và homogeneous-charge combustion,mixture plume không biết dịc ntn cho trơn tru nên em đăng lên diễn dàn nhờ các bác giải thích dùm em.em cám ơn các bác trước!
    Fuel injection systems for full-feature GDI engines must have the capability for providing both late injection for stratified-charge combustion at part load, as well as injection during the intake stroke for homogeneous-charge combustion at full load. At part load a well-atomized compact spray or mixture plume desirable to achieve rapid mixture formation and controlled stratification. At full load, a well-dispersed fuel spray or mixture plume is desirable to ensure a homogeneous charge for even the largest fuel quantities.At part load a well-atomized compact spray or mixture plume desirable to achieve rapid mixture formation and controlled stratification. At full load, a well-dispersed fuel spray or mixture plume is desirable to ensure a homogeneous charge for even the largest fuel quantities